Víte, co znamená slovo falcovat a k čemu slouží falcovačka?
Jde o zastaralou metodu napojování plechových krytin, kdy se ručně ohýbaly falce a pomocí paličky a tzv, šoláku se jednotlivé falce do sebe dvojitě uzavíraly. Dnes nám k těmto postupům slouží přístroje moderní a ulehčují nám práci. Krytina se nejprve naprofiluje malým a velkým falcem, které do sebe zapadají, na tento falc se lepí kaučukové těsnění a před falcováním se kotví pevnými a posuvnými příponkami ke střešní konstrukci. Poměr pevných a posuvných příponek je závislý na délce pásu a roztažnosti materiálu. Na závěr se krytina uzavírá speciálními kleštěmi, případně strojovým falcováním.
V naší půjčovně disponujeme jak manuálními kleštěmi, tak lemovačkou - falcovacím strojem s označením SRLT12 (lehký falcovací stroj) od francouzské firmy Jouanel, který využívá elektrický pohon vašeho vlastního aku šroubováku. Tato jednotka nabízí pevné uchycení ke drážkovanému profilu s opěrnými kolečky, přičemž začátek lemu musí být proveden pomocí kleští. Lemovací jednotka umožňuje oboustranné použití bez jakéhokoli nástroje pro oba ohyby dvojité stojaté drážky. Tento pomocník nahrazuje zdlouhavou a namáhavou práci při ručním lemování a je ideální pro dlouhé profily.
Další výhodou těchto novodobých postupů je dokonale rovné provedení falců bez zprohýbání, které bylo dříve často důsledkem ručního falcování šolákem a paličkou. Takto opracovaná plechová krytina je navíc realizovaná podstatně rychleji a celkově kvalitněji.